Wymiana uczniowska

W dniach od 24.09 do 29.09.2017r. miała miejsce wymiana uczniowska pomiędzy szkołami: Oberschule Niederbobritzsch, a Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Pilchowicach. Projekt został sfinansowany dzięki Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W projekcie wymiany brało udział 30 uczniów i 5 opiekunów z Polski i Niemiec.

24 września o godzinie 17 powitaliśmy grupę gości, która przybyła do naszej szkoły. Po obfitej kolacji miało miejsce zapoznanie się obu grup młodzieży. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć krzyżówkę z własnych imion. Kolejny dzień wymiany rozpoczął się śniadaniem zjedzonym w szkole. Po śniadaniu uczniowie zagrali w kilka gier integracyjny i utrwalali sobie imiona nowo poznanych kolegów. W dalszej części programu pokazaliśmy gościom naszą szkołę. Następnie grupa niemiecka udała się do Urzędu Gminy i została tam powitana przez Pana Wójta oraz Przedstawicieli Urzędu Gminy.

Po przepysznym obiedzie młodzież została losowo podzielona na grupy. W 6 międzynarodowych grupach wyruszyli, by wykonać questa historycznego po Pilchowicach. Pogoda dopisała tego dnia, biorąc pod uwagę, że przez ostatnie 2 tygodnie padało. Po powrocie do szkoły wszyscy zostali poczęstowani tradycyjnym śląskim ciastem – kołocze z jabłkami oraz ciepłą herbatą.

Dzień podsumowany został pracą w sali komputerowej, gdzie każda z grup miała do wykonania inne zadanie. Między innymi tworzono prezentację multimedialną i pisano sprawozdania.

26 września dzień tradycyjnie rozpoczął się śniadaniem w szkole. Następnie uczniowie przeszli do sali 23, gdzie wspólnie uczyli się śpiewania polskiej wersji piosenki „Bruder Jakob” czyli naszego „Panie Janie”. Kolejne zadanie było już cięższe. Polegało ono mianowicie na tym, by nauczyć swojego niemieckiego kolegę lub koleżankę 10 polskich słówek. Po tym trudnym zadaniu wszyscy udali się autobusem do Katowic. W Muzeum Śląskim młodzież zagłębiała się w tajniki historii Śląska. W Katowicach zjedzony został też obiad, który serwowany był w bardzo eleganckiej restauracji z widokiem na miasto. Kolejnym etapem tego dnia było udanie się na wieżę (kiedyś szyb wyciągowy w kopalni), z której można było podziwiać panoramę stolicy pięknego, malowniczego i przemysłowego województwa. Wieczorem podsumowaliśmy przeżycia dnia, a część uczniów rozegrała mecz piłki nożnej na szkolnym boisku.

27 września był dla wszystkich bardzo intensywnym dniem. Z samego rana grupa polsko – niemiecka wyruszyła do Gliwic, gdzie zwiedziła gliwicką Radiostację oraz poznała jej historię. Ciekawy był również film o prowokacji gliwickiej, który został nam zaprezentowany. Następnie wszyscy udali się zwiedzać starówkę z audioquidem, w celu poznania historii miasta. W czasie spaceru po mieście poszliśmy się na obiad. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie palmiarni. W czasie gdy jedna grupa spacerowała wśród tropikalnych roślin, druga grupa poszła na pyszne lody. Po pół godzinie nastąpiła zmiana. Dzień nie zakończył się na zwiedzaniu Gliwic. W szkole czekał na wszystkich pyszny podwieczorek. Część grupy wybrała się na podsumowanie XIII Szkolnej Ekspedycji do Finlandii.

28 września z samego rana udaliśmy się do Krakowa. Przez korki na autostradzie i postój nasza podróż trwała trzy godziny, przez co spóźniliśmy się na obiad składający się z pięciu rodzajów naprawdę pysznych, swojskich pierogów. Grupie niemieckiej szczególnie smakowały pierogi na ostro. Po znakomitym obiedzie młodzież wraz z opiekunami udała się zwiedzać miasto z przewodnikiem. Zobaczyliśmy Kościół Mariacki wraz z ołtarzem Wita Stwosza, stare miasto, Colegium Maius, Wawel, Smoka Wawelskiego. Program zwiedzania miasta był tak napięty, że na zakup pamiątek zostało nam 30 minut czasu.

Dzień zakończył się grillowaniem w Pilchowicach. Uczniowie zorganizowali sobie muzykę i świetnie bawili się tańcząc oraz jedząc pieczone kiełbaski. Wspólne spotkanie obu grup zakończyło się tego wieczoru o godzinie 21. Wszyscy w wyśmienitych humorach wrócili do domów.

Dzień 29.09.2017 był ostatnim dniem wymiany uczniowskiej pomiędzy szkołami Pilchowice – Niederbobritzsch. Po obfitym śniadaniu grupy polska i niemiecka przystąpiły do podsumowania całej wymiany. Uczniowie i opiekunowie otrzymali zaświadczenia udziału w międzynarodowym projekcie rozwijającym osobowość i kompetencje międzykulturowe oraz językowe młodych ludzi.

Projekt służył wzajemnemu zrozumieniu, przezwyciężaniu uprzedzeń oraz wspierał wspólną odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wolnej Europy. Warto tutaj przypomnieć, że projekt nigdy by się nie odbył gdyby nie otrzymana dotacja Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji utworzonej przez rządy obu krajów.

Wymiana uczniowska była bardzo owocna. Przyjaźnie i znajomości, które zostały zawarte, będą długo w pamięci wszystkich. W kwietniu 2018 roku uczniowie naszej szkoły będą mogli pojechać z rewizytą do swoich niemieckich kolegów i koleżanek.

Print Friendly, PDF & Email