Wycieczka klas 4 do Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra

Dnia 5 listopada uczniowie klasy 4a i 4b wybrali się na wycieczkę do Sztolni Czarnego Pstrąga oraz Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Oba obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na początku wycieczki przeżyliśmy niezwykłą przygodę kilkadziesiąt metrów pod ziemią pokonując łodziami 600 metrowy odcinek w podziemiach Sztolni Czarnego Pstrąga. Sztolnia położona jest w przepięknym Parku Repeckim.

Po emocjonującej wyprawie łodziami, udaliśmy się do Kopalni Srebra. Na początku poznaliśmy historię górniczego regionu zwiedzając multimedialne Muzeum Górnictwa. Po wizycie w Muzeum ubraliśmy kaski, wsiedliśmy do górniczej windy i zjechaliśmy na głębokość 40,5 m. W czasie wędrówki po labiryncie korytarzy oglądaliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w.  Jedną z największych atrakcji trasy była kolejna przeprawa łodziami. Wiedzieliśmy co nas czeka, więc już nieco mniej wystraszeni, całą trasę przepłynęliśmy śpiewając. Bawiliśmy się świetnie :)

Z Kopalni Srebra udaliśmy się do skansenu maszyn parowych i parowozów, który znajduje się obok wejścia do kopalni.

Print Friendly, PDF & Email